A sarkantyú jelentősen megnehezítheti az életet. Hogyan ismerheti fel, hogy sarkantyúja van? A megelőzés egyik módja lehet a barefoot cipő viselése.
A sarkantyú, amely gyakran okoz fájdalmat a lábszárig, nem véletlenül keletkezik. Ez a csontkinövés a sarokcsonton a láb és a lábszár lágy szöveteinek patológiás túlterhelése miatt alakul ki. A túlterhelés rossz mozgásminták, hiper-mobilitás vagy nem megfelelő cipő viselése következtében jön létre.
Hogyan kezelhető a sarkantyú? Segíthetnek speciális gyakorlatok végzése, barefoot cipő viselése és homeopátiás szerek használata.
Ha fájdalmat érez a sarok felületén vagy annak belső szélén, ami nem csak járáskor, sportoláskor, reggel ébredés után, hanem gyakran alvás közben is jelentkezik, valószínűleg sarkantyúja van. Ez a csontkinövés a sarok alsó részén alakul ki a sarokcsonton tapadó lágy szövetek túlterhelése következtében.
Ezt követően ín- és szalaggyulladás alakul ki, ami kalciumkristályok lerakódásához vezet és a csontkinövés kialakulásával végződik. Ennek több oka is lehet – a láb hosszú távú túlterhelése (futás kemény terepen, hosszú állás), nem megfelelő cipő viselése (szűk orr, magas sarkak), különböző lábdeformitások (pl. funkcionálisan lapos láb), de akár a testtartás hibája is.
Ha sarkantyúra gyanakszik, ne halogassa az orvos felkeresését. Minél hamarabb kezdődik a kezelés, annál hamarabb múlik el a probléma. A sportorvos vagy ortopéd először megvizsgálja a lábat, hogy kizárja az artrózis vagy oszteoporózis lehetőségét. Ehhez ma már többnyire ultrahangot használ, amely megbízhatóan felderíti a sarkantyút.
Leggyakrabban rehabilitációkat, rázó hullám terápiát ír elő, valamint kenőcsöket, tablettákat vagy injekciókat kortikoid tartalommal, amelyek azonnal enyhítik a fájdalmat és a gyulladást, de sok mellékhatással járhatnak.
A kortikoidok alternatívája lehet a gyógyszertárban kapható különböző krémek és gélek, nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel, hűsítő gélpárnákkal, amelyek enyhítik a gyulladást és a fájdalmat. A cipőbe ajánlott puha habbetéteket, lágy gélpárnákat vásárolni, amelyek járás közben csökkentik a sarokcsonton kifejtett nyomást.
Mivel a megterhelt inak a sarok körül elegendő tápanyagra szorulnak a regenerálódáshoz, érdemes a fehérjében gazdag táplálékkiegészítőkre is figyelni.
A sarkantyú kezelésében alkalmazott szokásos eljárások közé tartozik a lézer, a terápiás ultrahang vagy a mágnes terápia. Ezek a fizikoterápiás módszerek előnye, hogy könnyen hozzáférhetők az állami egészségügyi intézményekben, azonban nem mindig hatékonyak, ráadásul nem is kezelik a probléma okát.
A magán fizioterapeuta azonban tovább megy. Elsősorban arra koncentrál, hogy miért is keletkezett a sarkantyú, és segít megtanulni a helyes szokásokat, amelyek megakadályozzák a probléma újbóli kialakulását.
Az első látogatáson a fizioterapeuta először részletes kineziológiai elemzést végez, hogy megállapítsa, miért alakult ki a sarkantyú. Ezután manuálisan kezeli a láb és a lábszár lágy szöveteit, és elmagyarázza, hogyan végezheti otthon a gyakorlatokat az inak és izmok ellazítására/nyújtására vagy a helyes járásmód elsajátítására.
A terápia része továbbá a rázó hullámok, amelyek ellazítják az összes izmot a sarokcsont körül, és manapság gyakran használják a teipeket is, amelyek az érintett területen segítenek fenntartani az izmok megfelelő feszültségét.
Az akut gyulladásos szakaszban inkább korlátozza a sporttevékenységeket, és adjon lehetőséget a testnek a regenerálódásra. A láb és a lábszár túlterhelt inait és izmait ajánlott minden nap nyújtani és ellazítani a fizioterapeuta utasításai szerint, lehetőleg rögtön reggel – ehhez használhat különböző egyensúlyozó eszközöket, habgolyót, tüskés labdát vagy állítható zoknit.
Este ajánlott a lábakat masszírozni – akár kézzel, akár gyöngyfürdő segítségével. Később, amikor az akut gyulladásos szakasz elmúlik, hozzáadhat meleg borogatásokat is, amelyek kellemesen felmelegítik az izmokat és megszüntetik a feszültséget.
Dr. Edita Prošková – fizioterápiát tanult, tanulmányai alatt podológiával foglalkozott. Privát rendelőjében Roudnicén szerzett és veleszületett lábhibákkal foglalkozik felnőttek és gyermekek körében.
A sarkantyúban szenvedő betegek gyakran jól reagálnak a homeopátiára, különösen a Hekla lava 9 C nevű gyógyszerre, amelyet napi kétszer 5 granulátumot kell bevenni 3–4 hétig. Ahogy a neve is sugallja, ez a hígított lávahamu az izlandi Hekla vulkánból származik. A vulkán környékén élő birkák véletlenül fogyasztottak a lávából, és fájdalmas csontkinövések kezdtek kialakulni a csontjaikon.
A homeopátia alapelve, hogy hasonlót hasonlóval kezelnek, így a birkák esetében a homeopátiás kezelés jelentős javulást eredményezett. Az emberek esetében a betegek többsége azt jelenti, hogy a sarkantyúval kapcsolatos tünetek általában két hét alatt eltűnnek. Ha a probléma továbbra is fennáll, forduljon homeopátusához.
Kérjük, vegye figyelembe, hogy a barefoot cipők nem megfelelőek akut fájdalmak esetén, amelyek a sarkantyúval járnak. Ehelyett megelőzésre szolgálnak, tehát csak akkor érdemes átváltani rájuk, ha a sarkantyút már kezelték.
Pontosan a mezítlábas járás előnye, hogy egyenletesen terheli a lábat és az egész lábat, így nem fenyeget az egyoldalú túlterhelés. Nincs vastag talpa, sarka vagy bélése, amely a lábközép támasztékaként szolgálna. Ehelyett a barefoot cipő talpa vékony (legfeljebb 6 mm), ún. nulla drop (azaz a sarok és a talp közötti különbség) és nem nyújt támaszt a lábközépnek.
A sarkantyú bár jelentős problémát okozhat, nem irreális megszabadulni tőle. Döntő a kezelés időzítése és a házi gyakorlatok elvégzése, ha azonban türelmes marad, az eredmények nem maradnak el sokáig.